Anhyfloors

Płytki na wylewkach anhydrytowych – Wrocław i woj. Dolnośląskie

Chociaż wylewki anhydrytowe zyskują na popularności, nie są one pozbawione negatywnych opinii, zwłaszcza że przez złe przygotowanie powierzchni wiele instalacji podłogowych wykonanych na anhydrycie nie zdało swojego egzaminu.

Oczywiście jest o wiele więcej instalacji, które zakończyły się pełnym sukcesem. Podobnie jak w przypadku mocowania każdej powierzchni podłogowej do każdego rodzaju podłoża, długotrwałą integralność można zapewnić jedynie poprzez odpowiednie przygotowanie nawierzchni.

Firma zajmująca się produkcją płytek ceramicznych, The Tile Association, opublikowała 21-stronicowy artykuł zatytułowany „Tiling to Calcium Screeds Based Screeds”, który szczegółowo omawia wszystkie kwestie wymagane do idealnego montażu płytek.

Jak w przypadku wszystkich jastrychów, nie ma powodu, dla którego powierzchnie z płytek wykonanych na jastrychach anhydrytowych nie mogą wyglądać dobrze przez wiele długich lat.

Warto jednak wspomnieć, że wybór posadzki ceramicznej lub z kamienia naturalnego na wylewkach anhydrytowych wymaga starannego rozważenia już na wczesnym etapie projektowania – a wykonawcy powinni rozważyć zatrudnienie fachowców, którzy są zaznajomieni z mocowaniem płytek do jastrychów anhydrytowych, lub przynajmniej zasięgnąć porady od producentów lub dostawców tych płytek (tak jak powinno przy wszystkich rodzajach podłoża).

Jednym z kluczowych czynników warunkujących odpowiednie układanie płytek na jastrychach anhydrytowych jest przygotowanie podłoża przed ułożeniem płytek. Zaleca się m.in.: aby tam, gdzie zastosowano jastrych na bazie siarczanu wapnia (szczególnie tam, gdzie wykończona podłoga może być narażona na działanie wilgoci) zainstalować wodoodporną membranę.

Zgodnie z obowiązującymi normami wilgotność resztkowa takich jastrychów gipsowych nie powinna przekraczać 0,5% przed położeniem płytek. Warto zwrócić jednak uwagę, że przy zastosowaniu specjalnego systemu oddzielania (lub odsprzęgania) układanie płytek można rozpocząć na jastrychu anhydrytowym o wilgotności resztkowej 2% (objętościowo). Stwierdza się w nim, że: „jednym ze specjalistycznych systemów oddzielających jest odporna na ciśnienie membrana polietylenowa, produkowana w konfiguracji, która umożliwia mechaniczne wiązanie kleju do płytek z powierzchnią systemu. Funkcja oddzielania umożliwia wszelkie naprężenia, takie jak skurcz wysychający, które występują między podłoże i kafelki, które należy uwzględnić. Połączone ze sobą kanały powietrzne na spodzie systemu oddzielającego pozostają otwarte, umożliwiając odparowanie wilgoci z podłoża, neutralizując w ten sposób ciśnienie pary w wylewce z siarczanu wapnia”.

W razie potrzeby powierzchnia jastrychu może wymagać wstępnej obróbki (piaskowania lub gruntowania) zgodnie z normami branżowymi i zaleceniami producentów. Typową folią polietylenową jest Schlüter ® -DITRA 25, którą można nanosić za pomocą odpowiedniego do podłoża kleju. Zabezpiecza jastrych przed wnikaniem wilgoci z powierzchni, a jest to szczególnie ważne, ponieważ jastrychy na bazie gipsu są szczególnie wrażliwe na wilgoć i muszą być chronione przed dodatkowym wnikaniem wilgoci.

Jastrychy anhydrytowe są mieszanką piasku jastrychowego i spoiwa. Jeśli glazurnicy nie są pewni, czy jastrych, nad którym mają pracować, jest anhydrytem, czy nie, powinni zawsze zapytać przed rozpoczęciem pracy.

Szczeliny dylatacyjne w wylewkach anhydrytowych

Na etapie projektowania należy przewidzieć również rozszerzalność cieplną jastrychu i pokrycia powierzchni. Wytyczne branżowe dotyczące pokryć ceramicznych i kamiennych wymagają, aby dylatacje były umieszczane na wszystkich obwodach oraz tam, gdzie płytki stykają się z powierzchniami ograniczającymi, takimi jak stopnie, krawężniki, kolumny, instalacje stałe itp.

Pośrednie spoiny dylatacyjne należy wykonać zgodnie z wymaganiami dotyczącymi kładzenia, które dla podłóg z płytek ceramicznych i kamienia naturalnego wynoszą 8-10 metrów w każdą stronę, a pola płytek powinny być jak najbardziej kwadratowe.

W przypadku montażu ogrzewania podłogowego w warstwie jastrychu należy zastosować szczeliny dylatacyjne, aby podzielić pola płytek na powierzchnie nie większe niż 40 metrów kwadratowych, przy czym najdłuższy bok nie może przekraczać ośmiu metrów.

Szczelina dylatacyjna powinna przechodzić przez pokrycie, łoże klejące i jastrych.

Szczeliny dylatacyjne należy układać w jastrychu zgodnie z wytycznymi branżowymi, jednak ze względu na trudność wykonania takich szczelin w niektórych miejscach podczas układania jastrychu, zaleca się wykonanie szczelin pośrednich w wylewkach anhydrytowych.

To tylko krótki wstęp do tego, co jest potrzebne do udanej instalacji ceramicznej lub kamiennej na jastrychu anhydrytowym. Dla wykonawców, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości co do jakiegokolwiek aspektu układania płytek na tych jastrychach – chętnie doradzimy w sprawie przydatności.