Wylewki anhydrytowe są wciąż najlepszym rozwiązaniem przy kładzeniu posadzek podłogowych zdaniem wielu ekspertów z sektora budownictwa, dzięki swojej elastyczności, wytrwałości, oraz szybkości schnięcia. Na tle niegdyś popularnych wylewek gipsowych czy betonowych wyróżniają się przede wszystkim łatwością nakładania.
Wady wylewek anhydrytowych:
Wylewki anhydrytowe nie mają za wiele wad. Jedynie fakt, że montaż wylewki anhydrytowej musi się odbywać na suchej powierzchni, zabezpieczonej przed wilgocią, stanowi dla wielu osób problem.
Posadzka samopoziomująca charakteryzuje się m.in. gęstością warstwy, jaką należy wyłożyć. W przypadku posadzek cementowych wartość wynosi ok. 5-7 cm., natomiast anhydryt mieści ok. 3 cm.
Zaletą wylewki samopoziomującej jest fakt, że nie trzeba jej dodatkowo wykładać zbrojeniami. Wystarczy warstwa 5 centymetrowa, która umożliwia również przewód ciepła, co sprawia, że świetnie nada się przy podgrzewanych podłogach. Również ich wytrzymałość powinna zainteresować osoby chętne na taki rodzaj wylewki – w przypadku anhydryt wartość wynosi 20 Mpa natomiast wylewki cementowe wynoszą 25 Mpa, co sprawia że anhydryt jest wygodną i trwałą opcją.
Zalety:
– możliwośc wykorzystania mniejszej ilości materiałów, co wiąże się z oszczędnością na kosztach;
– krótki czas wylewki’
– mniejszy nakład pracy;
– wylewka jest prosta do wykonania;
– nie wymaga dodatkowych podlewek z wody tak jak w przypadku tradycyjnych posadzek (betonowa czy cementowa).
Wady:
– cena (ok 50 zł/m2);
– wrażliwość na wilgoć;
– konieczność stosowania się do wytycznych dotyczących kładzenia tego typu posadzki samopoziomującej.